نام کتاب خیریه در جوامع اسلامی نویسنده امی سینگر
مترجم فاطمه سلجوقیان ویراستاری علمی و مقدمه دکتر محمدصالح طیب نیا، دکتر سیدحسین سیدی
ناشر قبسات نوبت چاپ اول
شمارگان ۲۰۰۰ نسخه تعداد صفحه ۴۳۸
تاریخ چاپ بهار ۱۳۹۶ قیمت ۳۰۰۰۰ تومان
چکیده کتاب:

عقاید اسلامی الهام‌بخش کمک‌های خیریه در طول چهارده قرن بوده؛ اگرچه به این موضوع در تاریخ اسلامی کمتر توجه شده است. امی سینگر در کتاب خیریه در جوامع اسلامی، مفاهیم کلی و ساختارهای خیریه اسلامی، از جمله تعهدات سالانه و فعالیتهای داوطلبانه را در طول زندگی مسلمانان و در همه سطوح جامعه مورد بررسی قرار می دهد. کمک‌های خیریه، فرهنگ و جامعه اسلامی را در هر دوره تاریخی شکل‌ می‌دهد.

این کتاب زمینه‌های تاریخی، اوضاع اجتماعی، جنسیت، سن و… را به تصویر می‌کشد. از آغاز اسلام تا به امروز، این عوامل با عقاید مذهبی آمیخته شده و اشکال گوناگون خیریه را به‌وجود آورده‌اند. نویسنده با استفاده از متون نوشتاری، ساختارها، تصاویر و اشیاء در هر بخش، انگیزه‌های کار خیر و تأثیرات آن بر فقیر و غنی را بررسی می‌کند. همچنین در بخش‌های مختلف، سیاسی‌سازی مبحث خیریه را کاوش می‌کند و نشان می‌دهد که مطالعۀ امور خیریه کار منحصربه‌فردی است که ازطریق آن می‌توان گذشته را بررسی کرد. این کتاب شیوا و سهل‌الوصول، توجه علاقه‌مندان به کسب دانش دربارۀ ماهیت جامعۀ اسلامی و نقش خیریه در طول تاریخ را جلب می‌کند.

از این کتاب:

«شاید زمان بازنگری مطالعات خیریه فرا رسیده باشد. حتی مطالعات خیریۀ دولت‌های جدید در جوامع اسلامی کافی است، تا درخصوص این تصور طولانی که غرب (یهودیان و مسیحیان) و به‌خصوص سنت‌ها و فعالیت‌های خیریه در آمریکا، قوی‌ترین الگوی خیریه و بشردوستی در تاریخ است، شک و تردید به‌وجود آید.»

 

پژوهشگران می توانند جهت تهیه این کتاب با شماره ۰۹۱۳۰۸۹۴۵۸۷ و ۳۷۹۳۴۱۲۲-۰۳۱ (جناب آقای صفاری) تماس حاصل نمایند.

مرکز پخش: ۰۹۳۷۰۰۱۲۹۰۰  /  ۰۳۱۳۲۳۶۸۷۵۵ 

فهرست کتاب: